Ráda bych, nestrannost mi ale asi nikdy nehrozí…

No schválně – musela jsem sem dát třeba nejnovější kresbičku od mé dvorní ilustrátorky, která bohužel až dosud byla na mateřské dovolené. Ta tmavá halda, to nemá být uhlí, ani koks…

Jedním z mála mých vánočních předsevzetí bylo to, že budu méně hodnotit a kritizovat věci kolem sebe a více zachovávat ten velmi potřebný postoj svědka. Poslední dobou se mi tento blog zdál až příliš zahlcený neradostnou přítomností (především politikou, ale i dalšími jevy probíhajícími v turecké, ale i třeba české společnosti), takže se do budoucna budu snažit spíš o pozitivnější témata nebo maximálně zestručněné příspěvky, abyste si názor nejlépe udělali sami. Bude to jistě těžké, zvláště máte-li něco nepříjemného na očích, ale musí to tak být, protože podle jednoho ze známých zákonů života nás obklopuje a potkává především to, čemu věnujeme pozornost a na co myslíme.

Kdybych měla myslet na všechno smutné a špatné, co toho po celém světě je, je mi neustále do breku a nevycházím z domu ani z deprese.

K aktuální situaci v Turecku proto jen telegraficky.

  • Napsat, že tam teď vládne blbá nálada, by nebylo výstižné. Myslím, že tam vládne opravdu hluboké rozčarování a znechucení (mám na mysli těch 50 % voličů, kteří nepreferují vládnoucí stranu, která se stále víc a víc zaplétá do různých skandálů opravdu monumentálních rozměrů). A ani při nejlepší snaze o ignoraci se tomu nedá příliš vyhnout, jak jsem slyšela, protože když už nečtete noviny, stejně o tom slyšíte lidi mluvit na ulici, v MHD nebo v práci..
  • Mluví se jako vždy o premiérovi a jeho povedeném synkovi (tomu, který vlastní už devět nákladních lodí)…
  • Mluví se o tom, že když policie ve vládě odhalí nějakého korupčníka nebo zloděje a podá se trestní oznámení… nechá ministr přeložit zlobivé policajty někam jinam a odvolá daného státního zástupce, a to před očima všech.
  • Další náměty jsou z mého oblíbeného satirického časopisu Tučňák – premiéra v prosinci nerozzlobil obrovský korupční skandál, nýbrž to, že si policisté při zásazích objednávají tureckou „pizzu“ lahmacun. Od nynějška je proto nutné, aby hladoví policajti v takovém případě informovali své velitele…

Telefon: „Chceme dva ostré a jeden nekořeněný lahmacun.“

Erdogan: „Ale tohle je úřad vlády!“

Telefon: „No ne, my jenom abyste o tom věděl, premiére.“

  • A zcela čerstvá lahůdka – v Turecku už není potřeba rozhodnutí soudu, aby byl celostátně zrušen přístup na nějakou internetovou stránku – už k tomu stačí jen příkaz z úřadu pro telekomunikace TIB nebo z ministerstva telekomunikací… chápu to tedy správně, že až budou nějaké příští statisícové protesty na Taksimu, odpojí se Facebook, Twitter a další weby, které v čevnu premiér označil za semeniště všeho zlého, protože se přes ně lidé svolávali a organizovali…

Erdogan: „Jak se zavře tahle stránka?“

Poradce: „Řeknete TIBu nebo ministrovi telekomunikací a ti to hned zavřou, pane.“

Erdogan: „Ale prdlajs, tady někde byl takový křížek…“

Poradce: „Nahoře vpravo, pane.“

PS: Ještě nařízení z posledního čtvrtletí roku 2013, které u mne vyhrálo můj soukromý konkurs o největší tureckou absurditu.

Všichni zdravotníci, kteří budou chtít pomáhat lidem kdekoli v terénu, na ulici nebo při demonstracích, buodu muset nově na vyzvání policie prokázat, že mají zdravotnické vzdělání, jinak jim hrozí až 3 roky vězení.

Překlad – Už nebude možné, aby si při demonstracích doktoři medicíny a nižší zdravotnický personál jen tak někde v hotelové lobby hráli na nemocnici a zachraňovali životy, zraky a končetiny. Jestli nebudou mít u sebe v tu chvíli diplom nebo nějakou členskou průkazku, půjdou do vězení. Žádné neautorizované pomáhání bližnímu (demonstrant stejně není náš bližní, ale lepší verze kanonenfutteru) tady už nestrpíme!!!

 

PPS: Pro vydechnutí si přečtěte o naprosto pozitivních turistických zážitcích s normálními Turky z vánočního Istanbulu, balzám... Je fajn vědět, že navzdory svým šíleným politikům zůstávají běžní občané stále přívětivými lidmi….

Tagged with:
 

One Response to Nehodnotit?

  1. Martin napsal:

    Tak ten Tučňák mě fakt pobavil, hlavně to druhý je skvělý! Mně byl pan premiér E. taky vždycky strašně protivnej, ale bohužel má asi život jako kočka, lump jeden.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *