Tak teď už je turecké basketbalové nadšení dokonalé. Domácí ve včerejším osmifinále ani nepotřebovali podporu rozhodčích, aby po skvělém výkonu zbourali Slovince, a na cestě do finále už jim stojí jen Srbové. Národ prožil zvláště skvělý předvečer třídenních svátků konce ramaddánu, turecký a slovinský prezident (jehož příjmení je mimochodem Türk) dělají v hale mexické vlny, turecký premiér už se také přiživuje na popularitě basketbalistů, tedy všechno, jak má být.

A kdyby jen to, hrála se i fotbalová kvalifikace. Zatímco my jsme si v Olomouci prošli dalším špatným snem, Turci v bláznivém zápase, kdy se jednu chvíli skóre měnilo každých pět minut, zvítězili 3:2 a po dvou zápasech mají 6 bodů. Většinou to tak nevypadá, ale možná přijdou časy, kdy Turkům budeme moci jejich sportovní úspěchy závidět – pravda, kromě hokeje, lyžování, skoků na lyžích, akrobatického lyžování, sportovní střelby, krasobruslení a dalších asi 25 sportů…

Mimochodem, všimli jste si na nedávném mistrovství Evropy v atletice? Zatímco Petra Svobodu připravilo v Barceloně na 110 m překážek o zlatou medaili zakopnutí, mezi ženami zvítězila na stejné trati – Turkyně!

sNeznalého to překvapí asi stejně, jako kdyby MS v hokeji vyhráli Italové, protože pro Turecko dosud v atletice sbíraly úspěchy pouze vytrvalkyně, jenže naturalizované Keňanky.

Pravda, v případě čtyřiadvacetileté Nevim Yanıt je situace trochu jiná: se svou výbornou formou byla jednou z favoritkek. I tak svým vítězstvím vepsala novou a velkou kapitolu do dějin turecké atletiky, která zatím nedosahuje tak špičkové úrovně a v mých očích je proslulá spíše tím, že všichni atleti, které jsem zatím osobně potkala, nějak podezřele dobře znají práci s různými doplňky stravy a také se výborně vyznají v dopingu.

Ale to, doufejme, s Nevim nemá vůbec nic společného. Té samozřejmě pomáhalo úplně něco jiného – trénink, vůle, odhodlání a také… jak typické – spousta ochranné bižuterie! No ano, i proto stojí podívat se na ZÁZNAM ZÁVODU.

Režisér přenosu si dal záležet, aby ukázal všechny náušnice, přívěsky, piercingy, náramky a prsteny turecké běžkyně, a že mu to chvíli trvalo! Yanit mezi soupeřkami vypadala trochu jako reklama na bižuterii, všechno to ale byly ochranné symboly, tzv. tureckého oka (nazar boncugu), chránící před zlými silami.

Úplně si dovedu představit, jak k Nevim na rodinné sešlosti před mistrovstvím přistupují různé příbuzné, maminka, tetičky, babička, slibují, jak jí budou držet palce.. a všechny jí dávají něco na ochranu. Nenoste to pak.

Zvlášť když to funguje. Snad si Nevim konečně všimne nějaký pořádný sponzor…

Tagged with:
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *