Po včerejším večeru, kdy Turecko v taekwondu získalo své první zlato a především po úžasném finále žen na 1500 m, kdy Turkyně braly zlato a stříbro, se už nemůžu posmívat manželovi. Popravdě řečeno, karty se pomalu obracejí.


Zaděláno je totiž ještě na minimálně jednu tureckou medaili z taekwonda, ve finálovém zápase se dnes rozhodne, jestli to bude stříbro nebo zlato (bylo to nakonec stříbro). S takovou nadílkou pak Turecko v pořadí zemí překoná Českou republiku a… turecká výprava si pořádně oddechne a premiér může pět ódy na vliv své vlády na úspěchy poslední doby…

sAutorky historicky největšího úspěchu tureckého sportu krátce po doběhu…

s…a takhle to vypadalo u zlaté běžkyně Aslı Çakır Alptekin doma v Antalyi:) (HABERTÜRK) – video, na kterém tatínek zlaté běžkyně v návalu radosti mále přizabije maminku, která následně prodělá mdloby a šok z radosti, je ZDE, další video rozrušených tureckých komentátorů ZDE..

Tak vážně – těm atletkám i taekwondistům tento úspěch i následné horentní státní odměny opravdu přeju, protože to jsou zrovna sporty, které v Turecku nemají příliš na růžích ustláno. Atletika je tam opravdu na okraji zájmu. I tyto běžkyně, pocházející z vnitroanatolského městečka Kütahya, například musely na tartan dojíždět do hodinu vzdáleného Eskişehiru a podmínky měly jistě skromné. Teď se to asi změní, možná, že ten mazec ani nebudou stíhat. Tyto ženy a muž jsou už teď národními hrdiny a mohou se těšit na obrovský příval mediálního zájmu, financí, budování nových stadionů a dalších sportovních center i výrazné zlepšení svých mizerně organizovaných tréninkových podmínek. Budou hýčkáni, bude se jim ve všem vycházet maximálně vstříc.

/Jen tak na okraj a bez souvislosti s těmito dvěma závodnicemi, atleti (možná spolu se vzpěrači) jsou v Turecku dlouhodobě největšími znalci a uživateli dopingu…/

Aktualizace, květen 2013 – u olympijské vítězky na 1500 m z Londýna Aslı Çakır Alptekin a evropské šampionky na 100 m překážek Nevin Yanıt vyšel najevo DOPING, kvůli němuž zřejmě přijdou o své zlaté medaile, všechny finanční a jiné odměny i reklamní smlouvy. Pro Alptekin to bude znamenat doživotní zákaz činnosti, protože byla už jednou distancována v letech 2004-06, Yanıt hrozí jen dvouletý zákaz. Hm hm hm, tak bez dopingu to tu fakt nejde? :((((

Nyní se už ozývají hlasy, aby si Turecko konečně našlo v olympijských sportech nějakou svoji tradiční parketu (jako je zápas, taekwondo a třeba vytrvalecké běhy), a té se věnovalo tak pořádně, aby v nich bylo neustále na špičce. A aby konečně začalo v tomto odvětví pracovat systematicky a nemíchalo se to s politikou – tak se dnes ráno vyjádřil i komentátor největšího tureckého sportovního kanálu NTV Spor, čímž se možná zasloužil o místo na vládní černé listině novinářů.

Nu, snad se to povede, protože zatím jsou turečtí sportovci mimo fotbal, basket nebo volejbal, kteří jsou tak dobří, že se probojují na olympiáduk a další podobné vrcholy, spíš tlačeni nahoru a financováni svými rodinami a zázemím než státem. Dokonce se mluví o „černé díře“, která likviduje turecké sportovní talenty ve věku kolem 17 let, kdy se mladí musejí rozhodnout, jestli mizerně zajištěná sportovní kariéra, nebo dobré vzdělání. Je jasné, co pak volí.

Ještě jeden turecký kousek obletěl v posledních hodinách svět – sloupkař Yüksel Altuğ si ve svém textu pro deník Sabah dovolil konstatovat, že ženskost na olympiádě skomírá a že současný sport dělá z ženských těl další chlapy se širokými rameny, úzkými boky a téměř neznatelnými prsy, což jsou přece symboly ženskosti a mateřství.

Vzpomněl na mužatky z komunistického bloku před rokem 1989 a dokonce navrhl, aby se sportovkyním počítal pro příště nejen čas, ale aby se jim udělovaly i speciální body za ženské vzezření. Článek byl rychle přeložen a vyvolal pobouření po celém světě. Jedna olympionička v Londýně dokonce reagovala briskním videem, kde názorně demonstruje, jak vypadají její prsa natěsnaná do sportovní podprsenky a jak v bikinách…

Na tlak reagoval Altuğ prohlášením, v němž se omlouvá všem sportovkyním a stěžuje si, že byl pochopen špatně – že ho na olympiádě zajímají jen ladné křivky a hezká ženská těla. Já jsem ho, stejně jako tisíce lidí, kteří „lajkovali“ jeho text, doufám pochopila a souhlasím s ním – také se nad těmi bicepsy, tricepsy a deltoidy profi sportovkyň často pozastavuju. Smysl sportu je opravdu posunutý už někam úplně jinam..

Tagged with:
 

3 Responses to Konečně zlatý turecký den!

  1. Mirek napsal:

    Sport nemusí nutně nějakou zvláštní státní podporu, stačí jen, aby ta země byla dostatečná bohatá na to, aby se o sportovní zázemí dokázali svým podnikáním postarat občané sami. Jestli se tedy Turecku podaří udržet svůj hospodářský růst (a já věřím, že ano), pak o něm bude ve sportovních zprávách (a nejen tam) slýchat stále častěji.

    Na státních podporách stojí sportovní úspěchy hlavně v chudých a autoritativních zemích, jako je Čína, Kuba, nebo státy Centrální Asie.

  2. filipika napsal:

    No jo, ale ani u nás (třeba konkrétně ve Zlíně) kdyby magistrát nedotoval sportovní kluby, které rozvíjejí mládežnický sport, asi by tu toho moc nebylo.. ne vždy se najde dostatečně silný sponzor…

  3. […] Už v dubnu vyšlo najevo, že dopovala oslavovaná olympijská vítězka z Londýna Alptekin (článek o ní zde) a mistryně Evropy v překážkách Nevim Yanit, to byl ale jen vrcholek obrovského ledovce. Teď […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *