Televizní scénáristika je v Turecku v poslední době hodně vyhledávaným studijním oborem. Není se co divit, při tom počtu televizních kanálů a programů i při téměř již celosvětovém úspěchu a vysokém výdělku těch nejlepších tureckých seriálů. Já bych ale řekla, že nejlepší zdroj inspirace pro nejrůznější zápletky ze života musí mít zákonitě tamní novináři, zvláště – Čapek by je nazval „lokálkáři“ – z regionálních příloh.

Zvláště oni se totiž setkávají s barvitými příběhy ze života, které prošumí kolem, pobaví nebo rozlítostní, trochu rozčeří vodu mezi otravnou politikou a neustále omílaným fotbalem. Láska, smrt, křivda, smutek, radost.. a v tureckých novinách často i tragikomedie a fraška. I to je jedna ze stránek turecké mentality, jedna z tváří „klasického“ Turka.

Takže co nás s manželem v poslední době v novinách pobavilo:

 • Třeba že si musíte dávat pořádně pozor na reakce řidičů některých dolmuşů (soukromě provozovaných minibusů sloužících v Turecku coby oblíbená městská a příměstská doprava). Jedna paní v Manise (město nedaleko Izmiru) tak na počátku srpna za jízdy upozornila řidiče, že na nejbližším příhodném místě by ráda zastavila a vystoupila… a ten dobrý muž okamžitě dupnul na brzdy. Dveře minibusu byly naneštěstí kvůli horku otevřené, a tak G.K. opustila minibus skutečně rychleji, než předpokládala – skončila na kraji cesty s otřesem mozku. Řidiče vzala policie do vazby… (Titulek článečku, který se dostal až na titulku regionální přílohy deníku Habertürk – „Vyletěla z minibusu“)

 

 • Ještě slušnější komedie se včera odehrála v městě Aydin – dva policisté v civilu využili na tamním autobusovém nádraží přestávky svého autobusu a dali si svůj pravidelný čaj –  talířky s prázdnými skleničkami pak odložili na vedlejší stolek. Jenže ten už patřil vedlejší čajově a to byl kámen úrazu. Zaměstnanec čajovny policajty upozornil, že skleničky se nechávají na stolcích, u nichž se čaj vypil, načež vznikla hádka. Ta se brzy zvhla v bitku, které se zúčastnil i majitel čajovny a několik jeho zaměstnanců… Šarvátka nabírala na síle i přes to, že se policisté legitimovali, a tak jejich kolegové museli dokonce vystřelit do vzduchu (!:))) a obsadit nádraží spoustou posill. Zbývá jen konstatování, že zraněny byly 3 osoby včetně oněch dvou policistů a čtyři lidé vzati do vazby…

s

Takže poučení č. 2 – skleničky nechávat tam, kde jste je dopili, a možná i pít ten černý čaj o něco méně často. Může vám to zachránit zdraví:)))

 

Tagged with:
 

One Response to Život píše slušné komedie

 1. Rejčka napsal:

  Všude je to, zdá se, podobné, taky se nad takovými zprávami bavím. Viz např.
  http://brno.idnes.cz/bitka-v-kralovopolskych-tunelech-dlj-/brno-zpravy.aspx?c=A120828_172510_zahranicni_brd

  Nebo zprávička ve Starobrněnských novinách, je to na druhé straně, nadpis „Obešel svět, v Brně mu nedali razítko.“
  http://www.starobrnenskenoviny.eu/archiv/2012/BN9/BN9web.pdf

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *