Před letošní srpnovou cestou na horkou tureckou riviéru jsem čekala, že ceny melounů budou oproti těm našim výrazně nižší.

A ono zas tak ne, i když prodávané kousky pocházely z pole někde za rohem a nemusely se vozit přes půl Evropy.

Ten rozdíl tak zůstal v chuti – to je, jak se říká, sto a jedna. Hned víte, kde jste.

Ale je potřeba si dobře vybrat!

Do melounu a do ženské nevidíš, říká se, a teď nevím, jestli tam, nebo tady. Netuším, jak to Turci dělají při volbě partnerek, ale hledání toho zaručeně nejvyzrálejšího a nechutnějšího melounu, to je téměř šamanský rituál. Sestává ze zkoumání stopky (musí být uschlá), zbarvení a vůně u žlutých melounů, u červených z proklepávání daného kusu. Musí správně dunět, žádné tupé bezkrevné odezvy se nepočítají. Důležitý je též jakýsi instinkt, který pozoruji především u vytrénovaných (nebo vychytralých:) prodejců zeleniny. A kdyby jim to náhodou nevyšlo, nakrojený nesladký meloun už jim stejně vrátit nepůjdete. Pravděpodobně se příští den stavíte pro další kousek, takže je to vlastně něco jako zábavná loterie:)

Už před pár lety popsané diagnostické postupy manžel vysvětlil v naší rodině a od té doby v supermarketu provozujeme malé divadýlko. Nejlepší je, že kolemjdoucí se nechávají inspirovat a také zkoumají a plácají, i když vlastně nevědí proč:)

Mimochodem, v turečtině nepochodíte s žádným generalizujícím označením typu meloun jako meloun. Ale co čekat v jazyce, který má jiné označení pro příbuzné manželovy a příbuzné manželčiny… Tak tedy, červený meloun se řekne karpuz, ten žlutý kavun. Ale neděste se, cizincům stačí jen ukazovat.

Karpuz i kavun se tradičně konzumují s bílým slaným sýrem řeckého/balkánského typu – vyzkoušejte, neodoláte.

Takhle se melouny prodávají v horkých letoviscích. Turečtí dovolenkáři si pěkně sedí u snídaně, mávnutím ruky zastaví traktor i prodejce, vykřikujícícho táhlé „karpuuuuuuuuuuuuuuuuz“ a jen ukazují, který by se jim asi tak líbil. Váhu obsluhuje junák vlevo.

PS: že naše dcerka melouny (a taky traktory, co je vozí) jako každý maloš miluje a je jich schopna sníst víc, než by napovídalo její naducané bříško, už vám asi došlo:)

A co vy, budete slavit babí léto ještě nějakým pozdním sladkým exemplářem?

Tagged with:
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *