Ke svátečnímu naladění v Turecku nestačí jen vyhrabat kraslice ze skříně, ale zásadně taky nečíst noviny.

Anebo se o to postará i turecká rozvodná soustava, při jejímž obřím výpadku včera (postihla většinu země a v Izmiru nešla elektřina 9 hodin) jsme naštěstí nemohli online sledovat, jak kurdští marxističtí radikálové zajali v největší a prý nejstřeženější soudní budově na světě státního zástupce, který měl na starosti kontroverzní případ 15tiletého kurdského chlapce Berkina Elvana, zabitého policií během protestů Gezi. V následné přestřelce s policií zemřeli jak všichni tři útočníci, tak státní zástupce. „Operace byla úspěšná,“ nechal se po policejním zásahu slyšet turecký prezident a spoustě lidí tak vyvstal otazník, jak to vlastně myslel.

Jen Berkinova kurdská rodina v tom už zase lítá až po uši a opět nezaslouženě, zase jen někdo jiný manipuluje s příběhem jejich syna, co byl ve špatnou chvíli na špatném místě. „Já nechci pomstu, chci jen spravedlnost,“ reagovala na tuto událost Berkinova matka, mnohokrát zesměšňovaná samotným premiérem/prezidentem Erdoğanem.

Jenže spravedlnost je v dnešním Turecku velmi nedostatkové zboží.

Obojí lze brát jako varování. Radikálové ukázali, že nesouhlasit s postupy vlády lze i jinak než bušením vařečkou do pánviček a skandováním na ulici. Příslib do budoucnosti je to velmi truchlivý (a turecký prezident to zřejmě tuší, když se ve svém paláci tak opevňuje). A párhodinový výpadek elektřiny zase zemi uvrhl do slušného chaosu a ukázal její nepřipravenost na podobné vcelku očekávatelné události.

„Den, kdy se Turecko ponořilo do tmy,“ popsaly novinové titulky trefně včerejšek.

A tak raději zpátky očima k jarnímu obrázku od neskutečné pastelkové kouzelnice Marie Brožové, který spolu s mnoha jinými krášlí naše izmirské i zlínské bydlení. Objevila jsem ji až minulé léto díky mé kamarádce Petře (má tento skvělý blog!) a je to jako vstup do pohádky.

Nebo spíš návrat.

Vydejte se tam také!

Ukázka z obrazu „Jednorožec jarního tání“, autor: Marie Brožová (galerie)

 

Tagged with:
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *